Agent Nieruchomości

Wykreślenie hipoteki po unieważnieniu kredytu frankowego

• Zakładki: 62


Wpis hipoteki do księgi wieczystej jest zabezpieczeniem, bez jakiego bank nie udzieli kredytu mieszkaniowego. Po spłacie kredytu, kredytobiorca powinien zawnioskować w pierwszej kolejności zawnioskować do banku o wydanie listu mazalnego, czyli oświadczenia o spłaceniu przez kredytobiorcy całego zobowiązania, a następnie do sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. A jak przedstawiają się formalności, jakich trzeba dopełnić po unieważnieniu kredytu frankowego?

Rozliczenie unieważnionego kredytu frankowego z bankiem

Zanim przystąpimy do formalności związanych z wykreśleniem hipoteki z księgi wieczystej, musimy rozliczyć się z bankiem z kredytu, który został unieważniony. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, takie rozliczenie odbywa się zgodnie z teorią dwóch kondykcji. Mówi ona o tym, że roszczenie banku wobec kredytobiorcy i kredytobiorcy wobec banku są dwoma oddzielnymi roszczeniami i właśnie w taki sposób należy je rozpatrywać. Sąd, unieważniając kredyt frankowy, wydaje równocześnie postanowienie, zobowiązujące do oddania przez bank kwoty, jaką kredytobiorca uiścił w ramach spłacania unieważnionego kredytu. Natomiast bank, by odzyskać pożyczony kapitał, musi złożyć odrębny pozew.

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej po unieważnieniu kredytu CHF?

Gdy uregulujemy z bankiem wzajemne roszczenia i ostatecznie pozbędziemy się wierzytelności, powinniśmy złożyć wniosek do banku, by ten wystawił list mazalny. Oświadczenie o spłacenia wszelkiego zadłużenia jest niezbędne, by wyczyścić księgę wieczystą z hipoteki w przypadki większości kredytów hipotecznych. Niestety wiele banków mimo prawomocnych wyroków sądów zwlekały lub odmawiały wystawienia listu mazalnego.

Na ratunek frankowiczom przyszedł Sąd Najwyższy, który postanowieniem 8 września 2021 roku ukrócił nieuczciwe praktyki instytucji finansowych. Kredytobiorca może złożyć wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, dołączając prawomocny wyrok sądu (oraz inne wymienione w ustawie dokumenty). Nie jest więc – w przypadku frankowiczów, których umowy kredytowe zostały unieważnione – konieczne załączenie listu malazalnego. Pamiętać trzeba, że postanowienie o unieważnieniu kredytu CHF musi zostać umieszczone w wyroku (sentencji), nie zaś w uzasadnieniu. List mazalany jest więc opcjonalny i w dalszym ciągu warto złożyć wniosek o jego wydanie – nie jest jednak niezbędny, by wykreślić hipotekę z księgi wieczystej.

Uchwała SN z zeszłego roku znacząco ułatwia ostateczne zamknięcie sprawy kredytu frankowego i ukraca kolejne już praktyki banków, mające na celu utrudnienie kredytobiorcom uwolnienie się od toksycznego kredytu.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
140 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *