Technologie

Wideodomofon – jaki kupić i co sprawdzić przed zakupem?

• Zakładki: 30


Korzystasz z domofonu? Wideodomofon zapewni Ci jeszcze większą wygodę otwierania bramy i furtki, a przy okazji zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Wideodomofony to coś więcej, niż gadżety znane z filmów. To standard w wielu polskich domach i wcale nas to nie dziwi! Domofon w wersji wideo oferuje obraz wysokiej jakości, możliwość nagrywania, a całość możesz kontrolować z poziomu smartfona, który masz w kieszeni. Brzmi wygodnie, prawda? Oto podstawowe parametry i cechy wideodomofonu, jakie musisz sprawdzić zanim kupisz wybrany model. Sprawdź, jaki wideodomofon wybrać!

Kasetka bramowa wideodomofonu

Kasety bramowe wideodomofonu montuje się podtynkowo lub natynkowo. Dobrze sprawdzić sposób montażu przed dokonaniem zakupu. Koniecznie zwróć też uwagę, czy domofon jest przeznaczony do domów jednorodzinnych czy do firm i osiedli. Wideodomofony jednorodzinne mają jeden przycisk do wywoływania, podczas gdy domofony wideo wielorodzinne są wyposażone w klawiatury numeryczne, które umożliwiają wybór odpowiedniego numeru lokalu. 

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze kasetki, to:

  • Kąt widzenia kamery – im szerszy, tym lepiej zobaczysz obiekty na podglądzie i łatwiej zidentyfikujesz osoby zbliżające się do wejścia.
  • Wykonanie obudowy – obudowa ze stali nierdzewnej będzie zdecydowanie bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych, niż plastikowa.
  • Rozdzielczość kamery – bezpośrednio wpływa na jakość wyświetlanego obrazu za dnia i nocą, dla większości użytkowników w zupełności wystarczy rozdzielczość 640×480 px.
  • Tryb nocny – kamera musi być w stanie pracować przy kiepskim oświetleniu, dlatego dobrze, jeśli jest wyposażona w diody podczerwieni.
  • Połączenie WiFi czy przewodowe – połączenia przewodowe są niezawodne, ale wymagają poprowadzenia przewodów, z kolei bezprzewodowy wideodomofon z modułem WiFi błyskawicznie podłączysz do domowej sieci.

Bezprzewodowy czy przewodowy?

Zatrzymajmy się na chwilę na sposobie podłączenia wideodomofonu. Jeżeli dopiero budujesz dom, możesz zdecydować się na wideodomofon przewodowy. Dlaczego takie modele nie są zalecane w przypadku już wybudowanych domów? Poprowadzenie przewodów umożliwiających działanie takiego domofonu wymaga rozkopania solidnej części trawnika przed domem. Takie rozwiązanie zapewni Ci pełną stabilność połączenia i brak zakłóceń. A jednak wiele osób decyduje się na wideodomofon IP bezprzewodowy. Taka opcja ma przewagę nad modelami przewodowymi ze względu na niższy koszt instalacji – nie trzeba łączyć przewodami kasetki przy bramie z monitorem w domu, wystarczy łączność WiFi.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem automatyki do bram, firmą Beninca Polonia.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *