Sprzedaż mieszkania a podatek – ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy trzeba go zapłacić?
W określonych przypadkach sprzedaż mieszkania będzie się wiązała z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. W jakich przypadkach trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości, a jak można go uniknąć?
Sprzedaż mieszkania a podatek
Ogólną zasadą jest ta, że sprzedaż mieszkania, jeżeli następuje przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyliśmy, wiąże się z koniecznością zapłaty podatku PIT. I odwrotnie, jeżeli sprzedajemy mieszkanie po upływie tego okresu, transakcja nie jest opodatkowana. Warto o tym wiedzieć, bo czasem wystarczy poczekać dosłownie rok, aby uniknąć obowiązku zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Ilekroć mowa o mieszkaniu, dotyczy to także udziału w mieszkaniu i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Podatek od sprzedaży nieruchomości – termin zapłaty
Podatek od sprzedaży nieruchomości płacimy dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zbyliśmy nieruchomość. Co do zasady, w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 % podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania to najkrócej mówiąc dochód. Przychód ze sprzedaży mieszkania pomniejszamy o koszty uzyskania przychodów. Kosztami tymi jest cena zakupu mieszkania, koszt notariusza czy wynagrodzenia pośrednika.
Podatek od sprzedaży nieruchomości – deklaracja podatkowa
Po sprzedaży mieszkania musimy złożyć zeznanie o wysokości dochodu. Czynimy to na druku PIT-39. Zeznanie to jest przeznaczone wyłącznie dla celów wykazania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw spółdzielczych. Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej również musimy złożyć przedmiotowe zeznanie.
Sprzedaż mieszkania a podatek – jak go uniknąć?
Jest możliwość uniknięcia konieczności zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania. Możliwość tą daje nam przewidziana w ustawie ulga mieszkaniowa. Powoduje ona, że pomimo, iż zbywamy mieszkanie przed upływem lat 5, możemy nie zapłacić podatku. Jest jednak jeden warunek musimy przychód ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Należy podkreślić, że chodzi
o przychód, a nie sam tylko dochód ze sprzedaży. Ustawodawca daje nam na spożytkowanie ceny uzyskanej ze sprzedaży 3 lata kalendarzowe. Jeżeli w tym okresie wydamy pieniądze na ten cel, podatek nas ominie. Wydatki mieszkaniowe są skatalogowane w ustawie. Zaliczamy do nich zakup własnego mieszkania czy domu, ale też spłatę kredytu hipotecznego. Ulga nie obejmuje z kolei spłaty pożyczek prywatnych na zakup mieszkania.
Reasumując, podatek od sprzedaży nieruchomości nie zawsze będzie konieczny do zapłaty. Choć sprzedaż mieszkania przed upływem lat 5 generuje obowiązek podatkowy, to możemy go uniknąć. Wystarczy przeznaczyć przychód na przykład na zakup innego lokum.
Fot. Shutterstock.