Domy

Poznaj 3 najczęstsze błędy przy sprzedaży domu

• Zakładki: 440


Chociaż popyt na nieruchomości w naszym kraju jest ogromny, sprzedaż nieruchomości (w dobrej cenie!) nie należy do łatwych. Szczególnie, kiedy mowa o sprzedaży domu.

Sprzedaż domu, na wsi czy w mieście, z założenia jest bardziej skomplikowana od sprzedaży mieszkania. Z roku na rok zmieniają się trendy w technologii budowy domu, architekturze i wykończeniu. W zapomnienie odeszły też duże, wielopokoleniowe domy. To, co zniechęca potencjalnych nabywców do zakupu, to również mniejsze możliwości dopasowania nieruchomości do swoich potrzeb. Większość z nas prędzej wybuduje dla siebie nowy dom dostosowany do swoich oczekiwań, niż postawi własny apartamentowiec. A jednak potencjalnych kupujących w przypadku domów nie brakuje. Problemem często bywają jednak błędy w sprzedaży nieruchomości popełniane przez właścicieli. Czego unikać przy sprzedaży domu, aby sprzedać szybko i w korzystnej cenie?

Nieadekwatna cena domu

Pierwszym problemem są zbyt wygórowane oczekiwania finansowe. Wartość nieruchomości należy określać na podstawie realiów panujących na rynku. W kwestii ceny nie ma miejsca na emocje, które często towarzyszą osobom sprzedającym swoje cztery kąty. Odpowiednie przygotowanie wyceny nie jest łatwe – do wartości domu dochodzi kwestia działki. Jeśli chcesz sprzedać dom w cenie adekwatnej do rynkowych standardów, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy albo zatrudnij biuro nieruchomości. Eksperci z agencji nieruchomości znają ceny rynkowe domów w Twojej okolicy i pomogą Ci ustalić, za ile najlepiej sprzedać dom.

Kiepskie ogłoszenie o sprzedaży domu

Co znaczy „kiepskie” ogłoszenie? Przede wszystkim nieczytelne, pozbawione kluczowych informacji i nieatrakcyjne wizualnie. W ogłoszeniach o sprzedaży domu często brakuje czytelnego planu domu, szczegółów dotyczących konkretnych pomieszczeń i pięter. Problemem często jest też brak danych na temat działki (ukształtowanie działki, zagospodarowanie, dokładne wymiary), ogrodu, położenia domu, technologii budowy domu czy remontów budynku. Przed wystawieniem domu dokładnie opisz stan techniczny domu oraz otoczenie budynku.

Słabe zdjęcia domu w ogłoszeniu

Gorsze od braku zdjęć w ogłoszeniu są tylko zdjęcia kiepskiej jakości. Niewyraźne, robione wieczorem kiepskim aparatem, prześwietlone. Słabe światło albo nieprzemyślane ujęcia, które nie pokazują, jak rzeczywiście wygląda sprzedawany dom to najgorsze błędy osób sprzedających dom. Fotografując pomieszczenia, zadbaj o wybór odpowiedniego kadru, dobre oświetlenie i nie próbuj ukrywać wad budynku. Zadbaj też o zdjęcia z zewnątrz. 

Odpowiednia cena, dobre ogłoszenie i atrakcyjne zdjęcia to klucz do szybkiej sprzedaży domu.

Artykuł powstał we współpracy z biurem nieruchomości neodom®.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
638 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *