Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jaki wpływ na środowisko ma korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii i ogrzewanie budynków węglem. Ponadto ceny paliw konwencjonalnych są coraz wyższe. W związku z tym wiele osób szuka dobrej alternatywy. Może nią być pompa ciepła. Dlaczego może być dobrym rozwiązaniem?
Pompa ciepła – czy to dobra inwestycja?
Wybór rodzaju ogrzewania ma rzeczywiście olbrzymie znaczenie. Jeszcze dekadę temu wiele osób wybierało kotły na węgiel. Obecnie jednak coraz większą uwagę sprawdza się na aspekt ekologiczny. Nie można też zapominać o aspekcie finansowym. W końcu ceny gazu, peletu czy właśnie węgla znacząco wzrosły. Z tego też powodu dobrym wyborem jest pompa ciepła, która zapewnia komfortowe i tanie w eksploatacji ogrzewanie. Warto tutaj wiedzieć, że aż 2/3 kosztów utrzymania budynku związanych jest właśnie z ogrzewaniem. Dlatego chcąc zaoszczędzić i to naprawdę sporo, warto wybrać pompę ciepła. Obecnie dostępne modele są niezawodne, ale też w 100% przyjazne środowisku i co ważne oszczędne. Wyobraźcie sobie, że w Szwajcarii już co trzeci dom posiada właśnie pompę ciepła. Na szczęście i w Polsce to rozwiązanie zyskuje dużą popularność. Owszem koszty inwestycji jakie trzeba ponieść nie są niskie, ale z drugiej strony są one jednorazowe. W końcu pompa ciepła jest nie tylko bezobsługowa, ale zasadniczo też bezawaryjna. Oznacza to, że inwestycja naprawdę szybko się zwróci.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?
Podejmując decyzję, że Wasz dopiero co budowany dom będziecie ogrzewać pompą ciepła, możecie liczyć na niższe koszty budowy. Nie musicie budować choćby komina, ale też składu na opał. Pompa ciepła zajmuje tyle miejsca co lodówka i można ją umieścić w każdym pomieszczeniu gospodarczym. Nie trzeba też tracić czasu na poszukiwanie dobrej jakości paliwa w korzystnej cenie. Pomyślcie tylko jak obecnie trudno jest znaleźć dobry polski węgiel. Co istotne, badania potwierdzają, że pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Jest to urządzenie, które rzeczywiście można określić mianem bezobsługowego. Wystarczy tylko ustawić regulator i dostosować tryb pracy. Żywotność pompy ciepła może wynosić nawet 30 lat. Pompa ciepła jest ekologiczna, dlatego też łatwiej można uzyskać nisko oprocentowany kredyt czy też dofinansowanie na inwestycję proekologiczną. Pompę ciepła można zasilać wyłącznie prądem produkowanym przez instalację fotowoltaiczną. W ten sposób znowu możecie sporo zaoszczędzić. Pompa ciepła może ogrzewać nie tylko dom, ale też wodę użytkową. Może chłodzić pomieszczenia i działać trochę jak klimatyzacja. Pompa ciepła jest więc świetną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania, gdyż koszty i rachunki będą naprawdę niskie. Pomyślcie tylko jak wysokie koszty trzeba ponosić w przypadku podłączenia gazu ziemnego.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.
Fot. Shutterstock