Technologie

Regeneracja siłowników hydraulicznych – kiedy może okazać się konieczna?

• Zakładki: 40


Siłownik hydrauliczny to stosunkowo proste, lecz niezwykle skuteczne urządzenie wykonawcze, którego działanie opiera się na zamianie energii, powstającej pod wpływem ciśnienia cieczy, na ruch poszczególnych elementów maszyn. Siłowniki hydrauliczne stosuje się wszędzie tam, gdzie praca odbywa się przy bardzo dużych obciążeniach, z tego względu bardzo często są one narażone na uszkodzenia.

Najczęstsze usterki siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne najczęściej pracują w bardzo trudnych warunkach, co przyczynia się do powstawania różnych usterek. Dużym problemem są wycieki cieczy roboczej, które powstają na skutek zbyt dużego ciśnienia wewnątrz przewodu. Inna równie częsta awaria to wystąpienie reakcji fizyko-chemicznej, która przyczynia się do utraty trwałości tego elementu. Do pozostałych popularnych usterek zaliczyć można także uszkodzenia zewnętrzne przewodu, zużycie się prowadnic tłoczyska czy przeterminowaną ciecz hydrauliczną.

Regeneracja siłowników hydraulicznych – na czym polega ten proces?

W razie pojawienia się awarii niezbędna może okazać się regeneracja siłowników hydraulicznych. Proces ten polega na przywróceniu poszczególnych elementów urządzenia do pełnej sprawności. Zazwyczaj wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak naprawić konkretne części. Warto również pamiętać o tym, że siłowniki hydrauliczne zbudowane są z licznych elementów, które w razie wystąpienia usterki, można po prostu wymienić. Najczęściej są to uszczelki, tłok, ciecz robocza lub obudowa siłownika. W sytuacji, gdy regeneracja siłowników hydraulicznych nie będzie możliwa, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu.

Jak zwiększyć żywotność siłownika hydraulicznego?

Siłowniki hydrauliczne to elementy, które z założenia powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. Tylko w ten sposób będą mogły zachować swoją sprawność przez bardzo długi czas. W celu przedłużenia żywotności tych urządzeń warto zadbać również o regularne przeglądy, a razie konieczności drobne naprawy.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych – firmą POLWENT Częstochowa 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *