Budowa

Projekt instalacji fotowoltaicznej – o czym trzeba pamiętać?

• Zakładki: 40


W teorii projekt instalacji fotowoltaicznej można wykonać samodzielnie. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że jest on czymś więcej niż tylko wizualizacją. Z tego też powodu jego przygotowanie wymaga dużej wiedzy i rzecz jasna jest to czasochłonne. Dlatego też lepiej taki projekt powierzyć fachowcom, którzy zadbają, aby znalazły się w nim wszystkie ważne informacje. 

Warto też zauważyć, że w projekcie znajduje się informacja o spodziewanych uzyskach. Z tego też powodu jest on niezbędny choćby po to, aby móc otrzymać odszkodowanie jeżeli występują rażące odchylenia uzysków, biorąc pod uwagę wykonany projekt instalacji. Taki projekt powinien być wykonany przez specjalistów, którzy posiadają właściwe uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. 

Do tego w projekcie znajduje się bardzo realistyczna symulacja zacienienia, które mogą powodować obiekty znajdujące się w bliskiej lokalizacji. Na tej podstawie rzeczywiście zostanie obliczony realny koszt uzysków. Do tego dobry projektant wprowadzi takie rozwiązania, które zapewnią mniejsze zużycie energii w całym domostwie, a przy tym dobierze moc instalacji, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie. 

Co znajduje się w projekcie? 

Każdy projekt powinien spełniać określone założenia techniczne. Muszą się w nim znaleźć informacje dotyczące lokalizacji instalacji. Do tego znajdą się w nim również obliczenia dotyczące uzysku instalacji, biorąc pod uwagę cały okres roczny. Kolejną ważną informacją jest ta dotycząca azymutu domu względem południa. Trzeba też zawrzeć informacje dotyczące kąta nachylenia dachu. Do tego projektant musi dobrać właściwą liczbę paneli i uwzględnić wybrane przez klienta modele. Muszą się tam znaleźć również informacje o falowniku. Dotyczy to ilości faz czy liczby MPPT. Ważny jest także schemat połączeń paneli z falownikiem oraz analiza zacienień, które występują w danej lokalizacji i tę liczbę należy wykazać w systemie procentowym.

Podzespoły instalacji fotowoltaicznej 

Wszystkie podzespoły danej instalacji fotowoltaicznej powinny być najwyższej jakości. W ten prosty sposób można uzyskać największą efektywność. Do tego trzeba wiedzieć, że każda instalacja może być połączona z panelami fotowoltaicznymi, przy czym niedopuszczalne są bezpieczniki topikowe. Trzeba też wiedzieć, jaka jest najlepsza połać dachu do montowania instalacji fotowoltaicznej. Dobry projektant zna odpowiedzi na te wszystkie pytania, a dzięki temu dobierze dla Was najlepsze rozwiązanie, co z kolei przełoży się na duże oszczędności, które odczujecie naprawdę szybko. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar Polska: http://solar.pl/.       

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
111 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *