Technologie

Jaki wybrać napęd do bramy?

• Zakładki: 64


Wiele osób decyduje się na zakup bramy. Najczęściej wybierana jest brama skrzydłowa. Aby móc cieszyć się maksymalną wygodą i funkcjonalną pracą, trzeba wybrać odpowiedni napęd. Dziś podpowiemy Wam, jaki napęd do bramy sprawdzi się najlepiej.

Napęd do bramy – o czym należy pamiętać przy wyborze?

Napęd do bram powinien zapewniać efektywną pracę, ale też powinien być trwały i niezawodny. Warto wiedzieć, że bramy skrzydłowe są najczęściej wybierane, co wynika z faktu, iż sprawdzą się niemal na każdej działce. Wbrew pozorom nie są wybierane tylko w przypadku dużych i szerokich działek. Jeżeli domy położone są blisko siebie, to nie zawsze istnieje możliwość zastosowania bramy przesuwnej. Rzeczywiście w takim przypadku bramy skrzydłowe będą trafnym wyborem. Warto wtedy wybrać właściwy napęd. Zwróćcie uwagę z czego wykonane są siłowniki. Tutaj polecamy Wam komponenty, które zrobione są ze stali hartowanej bądź brązu. Wykazują one dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale też będą pracować efektywnie przez lata. Są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz korodowanie. Oczywiście jak można się domyślić cena takich komponentów jest wyższa, ale z drugiej strony jest to inwestycja na lata. Siłowniki należy dobrać do słupów. Mogą być osadzone zarówno na wąskich, jak i szerokich słupach. Pamiętajcie, aby napęd dobrać do długości oraz wagi wybranego przez Was skrzydła bramy. Siłowniki mogą obsługiwać konkretny ciężar wyrażony w kg. Jeżeli brama będzie zbyt ciężka dla siłownika bądź siłownik będzie pracował na granicy swojej wytrzymałości, to jak możecie się domyślić zużyje się zdecydowanie szybciej. Jednocześnie jeżeli skrzydło jest lekkie i długie, to i tak należy wybrać solidne ramię do siłownika napędu. Dzięki temu skrzydła będą odporne na silne podmuchy wiatru, zaś cała automatyka będzie sprawnie pracować. 

Napęd do bramy skrzydłowej – jak dobrać?

Napęd do bramy skrzydłowej należy dobierać biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo będzie eksploatowana brama. Nie oznacza to wcale, że brama ma być eksploatowana, a więc otwierana jeden czy dwa razy dziennie. Warto wiedzieć, że poprzez bramę o niskiej intensywności pracy rozumiemy bramy, które są otwierane średnio 30 do 50 razy dziennie. Zatem jak zauważyliście intensywność pracy wcale nie jest niska. Natomiast w przypadku bram, które mają być jeszcze bardziej eksploatowane, a więc częściej niż 50 razy dziennie, należy wybrać napędy o jeszcze większej mocy. Najczęściej wykorzystuje się taki napęd w zakładzie przemysłowym, na zamykanych parkingach czy też na osiedlach mieszkalnych. Zwróćcie jeszcze uwagę na to, jak szybko otwiera się brama, przy czym nie oznacza to wcale, że brama musi się naprawdę bardzo szybko otwierać. Komfortowa prędkość wynosi ok. 12 cm/s. 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
160 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *