Technologie

Jak i gdzie zamontować klimatyzację?

• Zakładki: 44


Montaż urządzenia klimatyzacyjnego to nie tylko przytwierdzenie jednostki do ściany. Cała procedura zaczyna się od wyceny i projektu oraz doboru konkretnego rodzaju urządzenia do potrzeb lokalowych. W ramach takiej usługi, otrzymujesz od producenta również kilkuletnią gwarancję. W którym miejscu zaplanować klimatyzator? Sprawdź jakie są etapy montażu urządzenia klimatyzacyjnego.

Montaż klimatyzacji – co trzeba wiedzieć?

Osoby zajmujące się klimatyzacją na co dzień, profesjonalnie doradzą Ci, jakie urządzenie wybrać, a także zainstalują je w wybranym przez Ciebie miejscu. Fachowcy montujący klimatyzację muszą też napełnić ją czynnikiem chłodzącym oraz wykonać próby szczelności, a do tego uprawnia jedynie specjalne Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Nie można więc zainstalować klimatyzatora samodzielnie.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Wewnętrzne jednostki klimatyzacyjne mogą być zamontowane w różnych miejscach. Począwszy od ścian, gdzie mocuje się tradycyjne klimatyzatory. Inne montuje się do sufitu – wówczas mówimy o klimatyzatorze ścienno-przysufitowym. Jedną z odmian urządzeń klimatyzacyjnych montowanych na suficie są tak zwane klimatyzatory kasetonowe, które wyglądem przypominają kaseton, a najczęściej montuje się je w podwieszanym suficie. W takim rodzaju sufitu lub w elewacji i ścianach można zamontować z kolei klimatyzator kanałowy.

Jak zamontować klimatyzację?

Sposób montażu zależy od rodzaju urządzenia. Inaczej montuje się monobloki, a inaczej urządzenia typu split lub multisplit.

Klimatyzacja monoblokowa to jedno urządzenie, które wymaga jedynie podłączenia umożliwiającego odprowadzenie gorącego powietrza. Może to być specjalny przewód umieszczony w otworze okiennym lub podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Bardziej skomplikowana jest instalacja klimatyzatora typu split, a to za sprawą dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej połączonych linią chłodniczą. W urządzeniach multisplit do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Wówczas należy wykonać otwór w ścianie i wprowadzić do niego rury do przepływu czynnika chłodniczego. Obok tego należy poprowadzić instalację elektryczną. Jednostka zewnętrzna najczęściej montowana jest do elewacji budynku.

Montaż klimatyzacji krok po kroku wygląda zatem tak:

  1. wybór miejsca na klimatyzator (powinien on być umiejscowiony co najmniej 20 cm od sufitu i 30 cm od innych elementów wyposażenia)
  2. wykonanie wewnątrz otworów na przewody freonowe, elektryczne, instalację odprowadzenia skroplin i rury łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną
  3. podłączenie instalacji elektrycznej i freonowej do jednostki
  4. montaż jednostki wewnętrznej na specjalnym stelażu
  5. przełożenie przewodów na zewnątrz przez otwór
  6. montaż jednostki zewnętrznej
  7. zamontowanie odpływu skroplin i instalacji freonowej
  8. połączenie jednostek rurami i instalacją elektryczną
  9. próba szczelności, odpowietrzenie, napełnienie czynnikiem chłodniczym.

W wielu miastach Polski można znaleźć firmy, których ofertą jest właśnie klimatyzacja – Łódź, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław – to tylko przykłady miejsc.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
242 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *