Zamki elektroniczne to sprawdzony i niezawodny rodzaj zabezpieczeń. Istnieje kilka rodzajów kontroli dostępu, z których każda sprawdzi się w innych warunkach. Dzięki temu każdy może znaleźć zamek elektroniczny dostosowany do swoich potrzeb.
Najpopularniejsze rodzaje zamków elektronicznych
Zamek elektroniczny można otwierać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest kod cyfrowy. Ustalamy wybraną przez siebie kombinację cyfr i tylko po jej prawidłowym wpisaniu zabezpieczenie się odblokowuje. Drugim rodzajem jest zamek elektroniczny otwierany za pomocą odcisku palca. Można w nim zaprogramować wiele różnych wzorów linii papilarnych, a czytnik po przyłożeniu palca porównuje odcisk z wgraną bazą danych.
Jeżeli wzór linii papilarnych został wcześniej zaprogramowany, to zabezpieczenie się otwiera. Jest to wyjątkowo skuteczny zamek, ponieważ odciski palca każdej osoby są niepowtarzalne. Często spotykane są także zamki elektroniczne otwierane za pomocą specjalnej karty. Takie zamki można zazwyczaj również otworzyć za pomocą technologii Bluetooth oraz aplikacji mobilnej korzystając z telefonu komórkowego lub dedykowanego pilota.
Zastosowanie zamków elektronicznych – jak dobrać rodzaj zabezpieczeń?
Zamki elektroniczne można stosować w każdych drzwiach. Warto jednak dobrać rodzaj zabezpieczeń, który będzie najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb. Na przykład, w gabinetach lekarskich świetnie sprawdzają się zamki otwierane na kod numeryczny, który jest znany jedynie pracownikom przychodni. Dzięki temu pacjenci nie wtargną do gabinetu w trakcie trwania wizyty, a lekarze i inne osoby upoważnione bez trudu dostaną się do środka.
W hotelach i apartamentach na wynajem również korzysta się z zamków elektronicznych z kodem lub z zabezpieczeń otwieranych za pomocą dedykowanej karty. Kody można w łatwy sposób zresetować, aby każda wynajmująca osoba miała unikalną kombinację na czas przebywania w ośrodku.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Wandex.
Fot. Shutterstock