Budowa

Wybór drzwi wewnętrznych — o czym należy pamiętać? Poznaj rady ekspertów z firmy Budmar!

• Zakładki: 67


Drzwi wewnętrzne są bez wątpienia jednym z istotniejszych elementów wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Ich wybór niekiedy sprawia trudność między innymi z uwagi na dużą dostępność modeli. Jakim aspektom trzeba się przede wszystkim przyjrzeć?

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Najpopularniejszym rodzajem drzwi wewnętrznych są drzwi uchylne, nazywane rozwieranymi. Mimo to wybierać można także drzwi przesuwne lub składane, które sprawdzą się w pomieszczeniach z małą ilością miejsca. Ważne jest więc, by jeszcze przed wyborem drzwi zdecydować się na przynajmniej wstępne ustawienie mebli i sprzętów. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzje o konkretnym rodzaju drzwi. Nie bez znaczenia pozostaje sposób otwierania drzwi. Duży wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort domowników ma bowiem to, czy wybrane zostaną drzwi otwierane na zewnątrz, czy do wewnątrz.

Drzwi wewnętrzne a materiał

Kolejną ważną kwestią jest wybór materiału, z którego drzwi zostały wykonane. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się naturalne drewno, które każdemu pomieszczeniu dodaje przytulnego charakteru. Produkty takie jak drzwi wewnętrzne Porta będą pasować do większości aranżacji, co nie sprawi większego kłopotu z wyborem koloru czy wykończenia. Dobrze wiedzieć, że na rynku drzwi dostępne są również te wykonane z płyt wiórowych, MDF czy HDF. Są to tańsze zamienniki drewna, które często pokrywa się okleiną z laminatu jednobarwną bądź imitującą konkretny rodzaj drewna.

Funkcjonalne drzwi do pokoju

Wygląd i estetyka drzwi wewnętrznych to niejedyne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest także ich funkcjonalność. Często użytkownikom drzwi zależy na takich parametrach jak dźwiękoszczelność. Inne istotne kwestie to dobre zaciemnienie oraz zatrzymywanie uciekającego ciepła. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą drzwi pełnie, które nie posiadają przeszklenia. Zwracając uwagę na wspomniane parametry, trzeba kierować się ponadto jakością wybranego modelu. To właśnie ona będzie mieć duży wpływ na funkcjonalność drzwi. Dodatkowymi elementami poza skrzydłem, które będzie trzeba wybrać z ostrożnością, są między innym klamki, okucia i ościeżnice.

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie należy do najłatwiejszych. Aby model spełniał wszystkie oczekiwania domowników, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także materiał, rodzaj czy potrzebne do montażu i użytkowania akcesoria.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
232 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *