Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowa, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Jeżeli tylko pozwolą na to warunki gruntowe, warto zdecydować się na oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Takie systemy są stosunkowo tanie, a przy okazji proste do zbudowania i mało awaryjne. Oczyszczalnię z drenażem możesz zbudować, jeśli na Twojej działce jest dobrze przepuszczalny grunt i niski poziom wody gruntowej. Jak to działa?
Jak działa oczyszczalnia ścieków z drenażem?
Drenaż rozsączający przekazuje do gruntu oczyszczone w ok. 95% ścieki, tzw. wody szare, przez system rozłożonych pod ziemią drenów ułożonych na dobrze przepuszczalnym gruncie, np. ze żwiru o dużej frakcji. Dreny to nic innego jak perforowane rury nacinane do przydomowych oczyszczalni ścieków, którymi ścieki są rozsączane do gruntu. Cały system zbudowany jest nie tylko z sieci perforowanych rurek drenarskich, ale też z osadnika gnilnego i studni rozprowadzającej. Osadnik gnilny to zbiornik, w którym ścieki są wstępnie oczyszczane. Znajdujące się w nim zanieczyszczenia opadają na dno, a powstały w ten sposób osad rozkłada się w warunkach beztlenowych.
Po takim oczyszczaniu ścieki trafiają do studzienki rozdzielczej, a z niej do perforowanych rur drenarskich, takich jak te dostępne w hurtowni rur Plastmetix. Ścieki przepływające przez drenaż są oczyszczane biologicznie w sposób tlenowy. Jak to się dzieje? Na powierzchni gruntu powstaje biologiczna błona, która dzięki mikroorganizmom umożliwia rozłożenie zanieczyszczeń na związki, które są rozpuszczalne w wodzie. Kiedy ścieki przejdą przez wszystkie te etapy, mogą być bezpiecznie odprowadzone do gruntu. Oczyszczanie zakończone.
Fot. Shutterstock.