Technologie

Po co studnie drenażowe kontrolno-rewizyjne?

• Zakładki: 27


Studnie drenażowe to jeden z najważniejszych elementów systemów odwodnieniowych, którymi możesz okrążyć swój dom całoroczny albo domek na działce rekreacyjnej nad jeziorem. Dlaczego należy stosować opaskę odwodnieniową wokół budynków mieszkalnych? Jaką rolę w systemach odwadniających odgrywają studnie drenażowe?

Drenaż opaskowy – dlaczego odwodnienie wokół domu jest tak ważne?

Niezależnie od tego, czy masz dom z podpiwniczeniem, czy nie i bez względu na materiał, z jakiego został wybudowany, odwodnienie budynku jest niezwykle istotne dla kondycji ścian. Wody opadowe, które ze względu na brak drenażu zalegałyby tuż przy ścianach, w relatywnie krótkim czasie mogłyby sprawiać, że na ścianach pojawiłby się grzyb, a same ściany stałyby się wilgotne.

Opaska drenażowa a studnie drenażowe

Przed tymi konsekwencjami chroni odwodnienie, np. drenaż opaskowy. Jaką rolę odgrywają w nim studnie drenażowe? Zgodnie z polskim prawem deszczówkę można odprowadzać za pomocą rur drenarskich do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej albo do rowów melioracyjnych. Jeśli działka nie ma dostępu do żadnej z nich, wodę można m.in. rozprowadzać za pomocą drenażu rozsączającego, przechowywać w zbiornikach retencyjnych bądź odprowadzać do studni chłonnych.

Odrębną kwestią jest wyposażenie opaski drenażowej w studnie drenażowe kontrolno-rewizyjne. Takie studnie należy umieszczać w każdym rogu budynku, aby móc na bieżąco kontrolować stan systemu odwodnieniowego i szybko zauważyć ewentualne zanieczyszczenia i zatory.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
6 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *