Technologie

Na czym polega działanie biologicznej oczyszczalni ścieków?

• Zakładki: 28


Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system instalowany pod ziemią. Tam właśnie zachodzą wszystkie procesy, w wyniku których zostaje wyodrębniona neutralna dla środowiska woda. Pierwszy etap oczyszczania odbywa się w osadniku gnilnym, gdzie na nieczystości czekają bakterie beztlenowe. Wydzielone wówczas i zatrzymane przez filtry zostają również substancje, które nie rozpuszczają się w wodzie (osad, tłuszcz). Kolejnym etapem procesu jest działanie bakterii tlenowych, a następnie odprowadzenie uzyskanej cieczy do komory klarowania. 

Pozostały osad powtórnie kierowany jest wówczas do pierwszej komory, by na nowo rozpocząć cały proces. Wyklarowana w trzeciej komorze woda jest wodą II gatunku i z powodzeniem może zostać odprowadzona do cieków wodnych, studni chłonnych, bądź systemu drenażowego. Świetnie sprawdzi się do podlewania ogrodu, co z pewnością jest sposobem na oszczędność.

O czym musisz pamiętać, kupując przydomową oczyszczalnię?

Aby biologiczna oczyszczalnia ścieków spełniała swoje zadanie, ważne jest, by wybrać model wykonany z dobrych materiałów, od godnej zaufania firmy. Ogromne znaczenie ma także adekwatna pojemność zbiornika. Oczyszczalnię wybieramy na podstawie ilości domowników wytwarzających ścieki. Poza najczęstszą w przypadku domów jednorodzinnych oczyszczalnią ze zbiornikiem 2500 dm3, która będzie wystarczająca dla 5-osobowej rodziny, możesz dostać również znacznie większe, nawet powstałe z myślą o 20 użytkownikach.

Przed zakupem sprawdź, czy dana oczyszczalnia biologiczna spełnia wszelkie normy unijne.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bio Eden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
284 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *