Budowa

Kiedy warto sięgnąć po drut kolczasty? Odpowiadają eksperci z firmy STAL

• Zakładki: 73


Drut kolczasty może być stosowany do wielu różnych celów, w tym do ochrony przed intruzami, ograniczenia dostępu do prywatnego terenu lub obszarów niebezpiecznych. Może być również używany jako element dekoracyjny. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając drut kolczasty i co na ten temat mówią przepisy. 

Jakie są zalety i wady stosowania drutu kolczastego?

Drut kolczasty to element konstrukcyjny, który wykonuje się z dwóch lub trzech skręconych spiralnie stalowych drutów. Nawija się na nie, w określonych odstępach, krótkie odcinki drutu, które mają wystające, ostre końce. Tego typu drut jest często stosowanym materiałem do ogrodzenia terenów zarówno prywatnych, jak i publicznych. Wykorzystywany jest również przez hodowców zwierząt oraz rolników. Jego zaletą jest wytrzymałość i łatwość montażu. Drut kolczasty może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna lub ocynkowana, co pozwala na dostosowanie go do potrzeb użytkownika. Jest stosunkowo tani i łatwy w utrzymaniu. Mimo licznych zalet drutu kolczastego istnieją również pewne wady tego materiału. Przede wszystkim drut kolczasty może być niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, jeśli nie jest odpowiednio zamontowany lub utrzymywany. Może być również podatny na uszkodzenia mechaniczne i korozję, jeśli nie jest odpowiednio chroniony przed warunkami atmosferycznymi.

Jak wybrać odpowiedni drut kolczasty?

Aby wybrać odpowiedni drut kolczasty, przede wszystkim musisz określić cel, w jakim ma być używany drut kolczasty, a także materiał, z jakiego ma być wykonany. Najczęściej spotykane są druty ocynkowane, nieocynkowane i powlekane warstwą tworzywa PCV w kolorze zielonym, czarnym lub szarym. Kolejnym ważnym czynnikiem jest grubość drutu. Im grubszy drut, tym większa jego trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Możesz sięgać po drut o średnicy w przedziale 1,6-2,8 mm. Ostatnim ważnym czynnikiem jest długość drutu. 

Co na temat drutu kolczastego mówią przepisy?

Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.
Przepis ten nie dotyczy ogrodzeń wewnętrznych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Jeśli planujesz zwieńczenie swojego ogrodzenia drutem kolczastym, upewnij się, że ma ono odpowiednią wysokość. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
367 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *