Technologie

Gruntowny wymiennik ciepła – to warto wiedzieć!

• Zakładki: 45


Coraz bardziej popularne stają się gruntowne wymienniki ciepła. To ekologiczne urządzenia, które wykorzystują odnawialną energię zgromadzoną w gruncie. Służy ona do wstępnego ogrzewania powietrza zimą i do schładzania go podczas upalnych dni. Dostępne są w kilku wariantach dla instalacji  mechanicznej  z odzyskiem ciepła o różnych parametrach. Gruntowe wymienniki ciepła dzielą się na dwie grupy – np., GWC glikolowe lub powietrzne. Czy warto je zainstalować u siebie?

Jak to działa w praktyce?

Do działania gruntownego wymiennika ciepła niezbędna jest energia zgromadzona w gruncie, tzw. płytka geotermia. Wymienniki glikolowe wykorzystują do pracy czynnik pośredniczący, czyli roztwór glikolu, który przepływa przez rurki umieszczone w gruncie. W czasie tego procesu zmienia swoją temperaturę. Następnie płynie do specjalnego modułu w budynku, które jest wyposażone w pompkę elektryczną i wymiennik ciepła. Dochodzi do przekazania energii ciepła lub chłodu do wentylacji, które płynie kanałami do każdego z wentylowanych pomieszczeń. 

Zalety gruntowego wymiennika ciepła

Ekologiczne wymienniki ciepła są higieniczne, funkcjonalne i bezawaryjne. Są łatwe w montażu i zapewniają perfekcyjną wentylację zimą i latem. Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła cały system wentylacyjny staje się bardziej wydajny i działa optymalnie w różnych warunkach termicznych. Jest to technologia ekologiczna, bo bazuje na odnawialnych źródłach energii. Co więcej, nie generuje dużych kosztów, dlatego można powiedzieć, że jest bardziej ekonomiczna niż inne systematy wentylacji.

O tym należy pamiętać przy montażu GWC!

Bardzo ważna kwestia dotyczy dopasowania urządzenia do wymogów narzuconych przez wymiary obiektu. Teren powinien być maksymalnie wykorzystany dzięki dobraniu odpowiedniemu układowi przewodów instalacji oraz trasy ich prowadzenia. Oprócz tego rekuperator musi mieć odpowiednią moc, a całe urządzanie powinno być najwyższej jakości. 

Warto wiedzieć, ze GWC glikolowy najlepiej sprawdza się na terenach bagnistych, na ciekach wodnych i o podwyższonym poziomie wód gruntowych. W takich warunkach skuteczność powietrza nawiewnego jest wyższa, co zapewnia optymalną pracę urządzenia. Montaż GWC jest bardzo łatwy, ale może się to zmienić, jeśli podłączenie przebiega na późniejszych etapach budowy. Zawsze lepiej skontaktować się z ekspertem budowlanym, który doradzi, co i w jaki sposób można zamontować na konkretnej posesji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Comair Dobra Wentylacja 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
248 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *