Kupno

Czym jest i jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

• Zakładki: 43


Chociaż w polskich przepisach nie znajdziemy definicji stanu prawnego nieruchomości, można go określić jako ogół praw przypisanych do nieruchomości. Oznacza to, że sprawdzając stan prawny nieruchomości, weryfikujemy, kto jest jej właścicielem, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, czy nie jest zadłużona, a w przypadku gruntu także prawa wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy ewidencji gruntów i budynków. Jakie informacje uzyskujemy, sprawdzając stan prawny nieruchomości i dlaczego jego weryfikacja jest taka ważna?

Stan prawny nieruchomości – sprawdź, zanim kupisz mieszkanie, dom czy działkę

Stan prawny nieruchomości jest jedną z najważniejszych informacji, jakie nabywca powinien pozyskać przed podpisaniem aktu notarialnego. Osoby, które kupują nieruchomość na kredyt, zostają zobligowani do sprawdzenia rzeczywistego stanu prawnego przez bank. Brak weryfikacji praw przypisanych do nieruchomości może niestety skutkować stratą wszystkich pieniędzy.

Sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości należy zacząć od zapoznania się z księgą wieczystą. Po otrzymaniu od obecnego właściciela numeru KW, możemy wczytać się w jej zapisy przez Internet lub na miejscu, w Wydziale Ksiąg Wieczystej (w drugim przypadku należy wykazać interes prawny, by otrzymać dostęp do KW). Księga wieczysta zawiera wszystkie ważne informacje na temat danej nieruchomości – od jej metrażu, lokalizacji, przez informacje o ewentualnych współwłaścicielach, służebności gruntowej, hipotece po inne rodzaje obciążeń. Zapisy w księdze wieczystej, dzięki rękojmi wiary publicznej, traktowane są priorytetowo i co do zasady w przypadku rozbieżności z innymi dokumentami, uznawane są prawa zawarte w księdze wieczystej.

Stan prawny nieruchomości nie tylko w księdze wieczystej

Kupując mieszkanie, należy ponadto poprosić właściciela o dokumenty z administracji bądź spółdzielni, dotyczące praw własności i aktualnego salda. Z kolei przed kupnem działki należy sprawdzić MPZP oraz ewidencję gruntów i budynków, by dowiedzieć się, czy będziemy mogli wybudować na niej dom i czy nie jest planowana inwestycja w obrębie działki.

Jeśli nie mamy pewności, czy poradzimy sobie ze sprawdzeniem stanu prawnego nieruchomości, warto poprosić o pomoc profesjonalistę, np. prawnika. Taka odpłatna usługa może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami nawet niewielkiego niedopatrzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z Temida Kancelaria Prawna.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
155 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *