Technologie

Czym jest i jak działa kolektor słoneczny?

• Zakładki: 59


W ostatnich latach przeżyliśmy prawdziwy boom na odnawialne źródła energii. Choć to produkujące prąd panele fotowoltaiczne zyskały największą popularność wśród osób prywatnych, nie można zapominać, że energia pochodząca ze słońca może zostać użyta także do ogrzania domu. Aby jednak było to możliwe, konieczny jest montaż stosownych komponentów – w tym wypadku kolektorów słonecznych. Czym są owe urządzenia, w jaki sposób działają i co je różni od standardowych paneli fotowoltaicznych? Zapraszamy do lektury.

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, potocznie zwane solarami, to nowoczesne urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię słońca do zasilenia instalacji ciepłowniczych w budynku. Świetnie sprawdzają się do podgrzewania wody użytkowej w domu lub przynależącym do niego basenie. Ponadto, kolektory słoneczne pełnią dużą rolę w procesie ogrzewania całego obiektu – w okresie letnim mogą pokryć całe zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. W sezonie zimowym natomiast, stanowią doskonałe uzupełnienie dla głównego systemu grzewczego – w słoneczne grudniowe dni, są w stanie ogrzać około 50-60% potrzebnej wody użytkowej.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice

Osoby stawiające swoje pierwsze kroki w świecie OZE, często mają problem z odróżnieniem kolektorów słonecznych od paneli fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego! Oba urządzenia na pierwszy rzut oka są do siebie łudząco podobne – często też bywają montowane w swoim sąsiedztwie, na dachu wybranego budynku. Wygląd oraz praca poprzez wykorzystanie energii słonecznej to jednak wszystko, co je łączy. Funkcje obu urządzeń są zupełnie inne.

Podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają padające na nie światło w prąd, kolektory słoneczne zajmują się konwersją promieniowania na energię cieplną. Oznacza to, że moduły PV są w stanie zapewnić domownikom dostęp do elektryczności, natomiast solary dbają o ich komfort termiczny.

Komu zlecić montaż kolektorów słonecznych w Warszawie?

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne Warszawa jest miastem, w którym urządzenia te mogą pochwalić się dość sporą popularnością. Spowodowane jest to zarówno wzrostem świadomości ekologicznej mieszkańców stolicy, jak i dofinansowaniami oferowanymi przez rząd – między innymi program “Czyste Powietrze”. Ze względu na wcześniej wspomniany “boom na OZE”, na rynku pojawiło się wiele firm oferujących swoje usługi w zakresie montażu kolektorów słonecznych. Którą z nich wybrać?

Warto mieć na uwadze, że jakość przeprowadzonej instalacji solarów wpłynie na późniejsze użytkowanie i efektywność całego systemu. Z tego względu należy postawić na firmę z doświadczeniem, która wie, jak prawidłowo zamontować kolektory słoneczne. Jedną z takich firm są Elektrownie Słoneczne – przedsiębiorstwo działające w branży od 2015 roku. Jego szeregi zasilają doświadczeni fachowcy, którzy poradzą sobie z wykonaniem nawet najbardziej skomplikowanych instalacji. Jeżeli interesuje Cię montaż kolektorów słonecznych w Warszawie – firma Elektrownie Słoneczne chętnie Ci pomoże.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne – elektrowniesloneczne.tech 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
70 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *