Remont

Czy można malować beton? Poznaj opinię specjalistów ze Stopkorozja.pl

• Zakładki: 58


Betonowe elementy konstrukcji, małej architektury, czy aranżacji otoczenia stosowane są głównie ze względu na ich bardzo dużą trwałość. Jednak należy mieć na uwadze, że zewnętrzne elementy z betonu, a także te występujące w miejscach intensywnie użytkowanych mogą ulegać niszczeniu. Beton podobnie jak metal narażony jest na niszczycielskie działanie wody i wilgoci, które naruszają jego strukturę. Żeby uniknąć korozji betonu warto zadbać o jego właściwe zabezpieczenie. Jak zatem zakonserwować betonowe ogrodzenia, powierzchnie i inne elementy, aby dłużej pozostały trwałe i w dobrej formie? Najlepszą metodą jest malowanie betonu. Wraz ze specjalistami z portalu Stopkorozja.pl przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik na ten temat, zawierający sprawdzone metody konserwacji betonu.  

Jak wybrać odpowiednią farbę do malowania betonu?

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z malowaniem betonu, jest wybór odpowiedniej farby. Produkt ten nie może być przypadkowy, ponieważ wówczas powłoka malarska nie będzie spełniać swojej roli. Wybierając farbę należy sięgnąć po produkty przeznaczone do malowania betonu. Koniecznie sprawdźcie także, czy możliwe jest zastosowanie farby na zewnątrz – wiąże się to z odpornością produktu na działanie czynników atmosferycznych i niskich temperatur. Dobrze dobrana farba stworzy na powierzchni betonu doskonale przylegającą do niego powłokę, chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem, działaniem szkodliwych substancji, wilgoci, promieniowania słonecznego i innych czynników. Farby przeznaczone do malowania betonu charakteryzują się najczęściej prostym sposobem aplikacji. Można je nakładać na powierzchnię betonu przy pomocy pędzla, wałka, a także możliwe jest malowanie natryskowe. Farby do malowania betonowych powierzchni są zwykle dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do otoczenia lub wyznaczenie specjalnych stref, np. w przypadku malowania nawierzchni parkingu, lub przestrzeni magazynowych. 

W jaki sposób przygotować betonową powierzchnię do malowania?

Mówiąc o malowaniu betonu warto także wspomnieć o sposobie przygotowania nawierzchni. Przestrzegając kilku zasad zwiększycie przyczepność powłoki malarskiej do betonu, wydłużając jej trwałość. Najważniejsze jest uprzątnięcie i oczyszczenie powierzchni, którą będziemy malować. Nie powinny znajdować się na niej żadne zabrudzenia, pyły czy elementy starych powłok. Mogą one znacząco zmniejszyć przyczepność farby i prowadzić do łuszczenia się farby i powstawania nieestetycznych pęcherzy, co ostatecznie wymusi konieczność ponownego malowania. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
141 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *