Technologie

Cięcie kamienia wodą – na czym polega technologia?

• Zakładki: 50


Cięcie kamienia wodą jest niezwykle efektywne, a przy tym jego koszty nie są wysokie. Wykorzystywana jest w tym procesie woda, która znajduje się pod bardzo wysokim ciśnieniem, a dzięki dodatkowi ścierniwa pozwala na przecięcie nawet bardzo twardych kamieni. Cały proces odbywa się na zimno i należy zauważyć, że konkuruje z termicznymi metodami, tym bardziej że zapewnia dobrą jakość rozciętych powierzchni, ale nie powoduje odkształceń termicznych. 

W tym przypadku wykorzystuje się ciśnienie 4 tys. barów strumienia wody, które przepuszczane jest przez dyszę. Jednak dysze muszą mieć bardzo małą średnicę. Dzięki temu uzyskuje się koherentny strumień cieczy i co ciekawe jego prędkość przekracza ponad trzykrotnie prędkość dźwięku. 

Dlaczego warto postawić na technikę cięcia kamienia wodą?

Takie rozwiązanie ma szereg zalet i jedną z nich jest naprawdę szybkie wykonanie całego procesu. Dodatkowo nie zmienia się struktura kamieni, nie wydzielają się też żadne gazy ani pyły, a przy tym uzyskuje się naprawdę wysoką jakość ciętych krawędzi. Cięcie kamienia wodą można wykonywać nawet w trudnych warunkach, czy takich, które uznawane są za potencjalnie niebezpieczne. Rzecz jasna takie rozwiązanie minimalizuje też porażenie prądem czy pożar. Warto jeszcze zauważyć, że ta technika ma zastosowanie w wielu branżach i co ciekawe sprawdzi się nawet w przemyśle ciężkim. Dzięki dodaniu ścierniwa zyskuje się jeszcze większe przyspieszenie strugi wody, polepszają się też możliwości penetracyjne wody. Artykuł powstał przy współpracy z firmą – producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych – POLWENT Częstochowa: http://polwent.com.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
136 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *