Nowoczesny dom modułowy BraHus® możesz odebrać w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim lub pod klucz. Czym różnią się dwa ostatnie etapy wykończenia budynku mieszkalnego? Przeczytaj i zdecyduj, który będzie lepszy dla Ciebie!
Czym jest stan deweloperski?
Stan deweloperski to etap budowy następujący po stanie surowym zamkniętym, czyli takim, w którym ściany i dach domu zostały wykonane, a drzwi zewnętrzne i okna osadzono we właściwych miejscach. Nie znaczy to jednak, że dom jest gotowy do zamieszkania. Zanim przyszli lokatorzy się wprowadzą, powinni położyć podłogi i płytki, zamocować parapety i ościeżnice, założyć drzwi wewnętrzne, wykończyć łazienkę (tzw. biały montaż) i ściany w pokojach. W stanie deweloperskim instalacje elektryczne mogą nie mieć zakończeń. Nie występują włączniki ani kontakty.
Szczegóły wykończenia zawsze zależą od umowy. Przykładowo norweskie domy modułowe BraHus® w stanie deweloperskim mają panele podłogowe, maty grzewcze ze sterownikiem, ocieplenie pianą PUR, wykończone płyty karton-gips w funkcji ścian.
Co to znaczy: dom pod klucz?
Dom pod klucz może oznaczać albo takie lokum, do którego trzeba jedynie wstawić meble i sprzęty RTV i AGD, albo przestrzeń, do której nie trzeba przywozić niczego, oczywiście poza sobą. Łazienka jest gotowa do korzystania, ściany pomalowane lub wyłożone płytkami, instalacja elektryczna zakończona m.in. lampami. Zamontowane grzejniki ocieplają pokoje. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak ma dwie wady, których unika dom w stanie deweloperskim. Po pierwsze przyszły mieszkaniec nie ma wpływu na wystrój lokum, w którym będzie mieszkał. Po drugie za wygodę płaci więcej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Domymodulowe.info.
Zdj. Shutterstock